Perspektywa

Perspektywa

Mam swoje cele, niektórymi z nich podzieliłem się z Tobą i możesz je zobaczyć tutaj: http://kieruneklepiej.pl/krok-dalej/ Od jakiegoś czasu krąży mi w głowie kilka myśli i poczucie spokoju. Są one bezpośrednio związane z tym, co chcę osiągnąć.

Kiedy pierwszy raz formułowałem swoje cele czułem się dziwnie. Nie byłem do końca pewien, czy to coś dla mnie, bałem się, że może są zbyt śmiałe, w końcu – czy nie za bardzo patrzę na siebie. Włączyło mi się, że za dużo tam „ja”, „moje”. 

I wiesz jakie znalazłem rozwiązanie? Rozmowa. Proste, co? Układamy czasem w głowie historie, tworzymy wyobrażenia i obawy. Nie pytając, nie rozmawiając wiemy, co ktoś myśli i nie mając informacji zwrotnej działamy – lub nie. A w tym wypadku pomogła rozmowa. Zapytałem najbliższych jak oni to widzą, czy mają coś przeciwko. Nie dość, że dostałem 100% poparcia, to jeszcze okazało się, że jeśli zrealizuję część zadań to dla nich będzie także super sprawa (część celów dotyczy właśnie ich). Odetchnąłem z ulgą.

Umiejętność rozmawiania, wyrażania swoich myśli, szukania wspólnie rozwiązań jest supermocą! Wbrew pozorom trudną do opanowania, złożoną. Jednak kiedy z niej korzystamy przynosi pozytywne efekty. Nie tylko dlatego, że komunikujemy co u nas w duszy gra, ale także dlatego, że mamy szansę na poznanie zdania osoby, z którą rozmawiamy. Znalezienia wspólnie rozwiązania, lub zwyczajnie wymienienia się swoimi punktami widzenia. Aby tak się stało trzeba jednak ten krok w kierunku rozmowy zrobić – a często jest to najtrudniejsza część procesu.

Pomogło mi również zrozumienie, że jeśli będę się rozwijał, realizował swoje plany jednocześnie dbając o innych, to jest najlepsza droga do fajnych relacji. Jak to? Wychodzę z założenia, że szczęśliwy ja, to lepszy ja – także dla drugiego człowieka. Doświadczam tego, że rozwijając umiejętności mogę dać więcej innym. Nawet kiedy piszę te słowa, a Ty je czytasz – robię coś dla siebie i Ciebie. Musiałem kiedyś ten krok wykonać: stworzyć to miejsce, w którym dzielę się z Tobą spostrzeżeniami. Nie żałuję tego ani trochę. Odrobina odwagi, pokonanie obaw, zainwestowanie czasu i jedna z rzeczy, które chciałem zawsze zrobić stała się faktem. 

Te wszystkie działania nie są łatwe. I może zabrzmi to górnolotnie, ale wymagają odrobiny odwagi.  Praca, planowanie, realizowanie, komunikowanie, znajdowanie czasu dla rodziny, znajomych – to wszystko jeśli chcę wykonać z zaangażowaniem i wartościowo nie jest łatwe do zgrania w jedną całość. Do tego dochodzą trudności, których nie da się uniknąć. No właśnie – nie da się uniknąć. Kiedy przestałem  z tym faktem walczyć mentalnie przyszedł umiarkowany spokój. Tak po prostu jest, że trudności, przeciwności się zdarzają. Mam dwa wyjścia. Mogę się na to denerwować, albo przyjąć to za fakt i jak się pojawią starać się z nimi uporać, szukać rozwiązania. Wybieram opcję nr 2. I jeszcze jedna myśl na koniec: te trudności powodują, że smak zwycięstwa, osiągnięcia celu jest niesamowity. Gdyby zawsze było łatwo chyba by taki nie był? Perspektywa, otwartość umysłu mają znaczenie!

Maciek Madeksza
Maciek Madeksza
Brak Komentarzy

Wpisz komentarz